https://www.lotric.si/wp-content/uploads/2025/05/Fogging-banner.jpg

Polimerni materiali v notranjosti vozil lahko sproščajo hlapne snovi, ki povzročajo zamegljevanje vetrobranskega stekla. To ne vpliva zgolj na videz, temveč predvsem na varnost voznika, zdravje potnikov in splošno udobje med vožnjo.

Preskus megljenja (ang. fogging test)

Preskus megljenja se uporablja za preverjanje skladnosti uporabljenih materialov v notranjosti vozil.
Preskus izvajamo z namensko aparaturo, v kateri segrevamo vzorec materiala. Ob segrevanju pride do kondenzacije hlapnih snovi, ki se ujamejo na aluminijasto ploščico, kar zaznamo kot povečanje mase. Rezultat – stopnjo zameglitve ocenimo tako vizualno kot gravimetrično z merjenjem mase kondenzata.

 

https://www.lotric.si/wp-content/uploads/2021/09/fogging-oz.-stopnja-meglenja.jpg

 

Preskušamo sledeče komponente in materiale:

  • armaturne plošče, obloge vrat, sedeže, volane in volanske obloge, okrasne elemente, ročaje, ki vključujejo termoplaste (ABS, PC in PP), duroplaste (epoksidne smole) in elastomere (EPDM in TPE),
  • zaščitne folije, lepila in premaze, ki se uporabljajo za preprečevanje megljenja stekeltestiramo njihovo učinkovitost,
  • oblazinjenje sedežev, preproge, pene in druge tekstilne materiale v vozilih.

V preskusnem laboratoriju izvajamo gravimetrično metodo po standardih VW PV 3015* (odobritev pri VW),  DIN 75201-B in ISO 6452 ter ostalih avtomobilskih standardih (npr. SAE J1756, VW 501 81).

 

Potrdilo o usposobljenosti za izvajanje metode PV 3015 

*Metoda po PV 3015 je odobrena s strani Volkswagen.
Sodelovali smo v medlaboratorijski primerjavi in potrdili ustreznost rezultatov.

Zaupajte preskus megljenja našim strokovnjakom in zagotovite skladnost z najvišjimi avtomobilskimi standardi.
Kontakt

 

Pravilna priprava vzorcev je ključna za zanesljive rezultate.

Pri vzorčenju poskrbite da boste odvzeli reprezentativen vzorec, običajno v 8 urah po proizvodnji izdelka. Pri pošiljanju materialov na emisijske analize je izjemno pomembno, da so vzorci ustrezno zapakirani in označeni.
Priporočamo uporabo namenskih aluminijastih vrečk ali folije, ki preprečujejo kontaminacijo in ohranjajo lastnosti vzorcev do trenutka analize. Na ovojni embalaži mora biti zapisan datum proizvodnje in datum pakiranja vzorca. Embalaža ne sme biti poškodovana.

Za dodatna vprašanja in informacije nas kontaktirajte:
Marjetka Lotrič, Vodja prodaje – oddelek za preskušanja
E: marjetka.lotric@lotric.si
M: +386 (0)31 640 252