Kilogram – osnovna enota mednarodnega sistema merskih enot SI za maso
23. 05. 2025
Zakaj ni osnovna enota kar gram?
1 kilogram = 1000 gramov
Zgodovinsko je bil gram [g] najprej mišljen kot osnovna enota, a se je izkazal za premajhnega za praktično rabo. Zato so raje uvedli kilogram – in ta je do danes ostal osnovna enota za maso.
Zanimivo je tudi
Čeprav ima kilogram v imenu predpono, mu ne dodajamo dodatnih predpon. Namesto »milikilogram« rečemo gram, namesto »megagram« pa kar tona (1 t = 1000 kg). Tona je posebno ime, ki se lahko uporablja znotraj sistema SI, podobno kot na primer liter za prostornino 1 kubičnega decimetra.
Zgodovina kilograma
Kilogram je skozi zgodovino doživel več pomembnih sprememb v načinu definicije: do leta 1875 je bil kilogram določen kot masa enega litra vode pri tališču ledu. Leta 1889 je bil kot nova mednarodna referenca za maso izdelan t. i. mednarodni prototip kilograma – valj iz platine in iridija, ki je še danes shranjen v Mednarodnem uradu za uteži in mere (BIPM) v Parizu. Od leta 2019 dalje pa definicija kilograma temelji na nespremenljivi naravni konstanti – Planckovi konstanti (h), ki je določena s pomočjo Kibblove tehtnice.
Kaj je Kibblova tehtnica?
Kibblova tehtnica je inovativen merilni sistem za izvedbo definicije enote kilogram na osnovi Planckove konstante z negotovostjo na nivoju dvajset delcev na milijardo. Sistem določi maso prek izenačitve mehanske in električne moči po statični in dinamični fazi merjenja.
Kilogram v Sloveniji
Urad RS za meroslovje hrani in vzdržuje nacionalni etalon za maso ter zagotavlja sledljivost meritev mase za uporabnike v Sloveniji. Z nacionalnim etalonom 1 kg, ki je sledljiv do definicije enote, se zagotavlja sledljivost merjenj mase in drugih veličin, kot so prostornina, kapljevine, sila in tlak. Z umerjenimi utežmi se zagotavlja točna merjenja na tehtnicah v laboratorijih, trgovini, lekarnah, industriji in vsakdanjem življenju.
Kje srečamo kilogram v vsakdanjem življenju?
Kilogram kot osnovna enota mase ima ključno vlogo v vsakdanjem življenju in strokovnih področjih – na tržnici ali v trgovini pri tehtanju živil, v farmaciji pri natančnem odmerjanju zdravil, v industriji pri nadzoru kakovosti izdelkov ter v znanstvenih raziskavah, kjer je natančnost meritev bistvenega pomena.
Zanimivost: Z današnjo tehnologijo lahko maso določimo s točnostjo na milijoninko grama.
Koliko tehta Zemlja? V primerjavi s tovornjaki ali sloni
Najtežji polno natovorjeni tovornjak tehta približno 40 ton oziroma 40.000 kilogramov. Masa Zemlje pa znaša kar okoli 5,97 × 10²⁴ kilogramov. Če bi maso Zemlje želeli izraziti s tovornjaki, bi jih potrebovali približno 150 bilijard – to je 150.000.000.000.000.000 tovornjakov.
Ali pa še drug primer, za lažjo predstavo: Zemlja tehta približno toliko kot en trilijon slonov. Povprečen slon tehta okoli 6.000 kilogramov, kar pomeni, da bi za enakovredno maso Zemlji potrebovali približno en kvintilijon slonov. Če bi vsak od teh slonov stal na hrbtu naslednjega, bi stolp segal daleč onkraj meja našega sončnega sistema.
Laboratorij Masa LOTRIČ Meroslovje
Masa (v kilogramih) je ena izmed najbolj prepoznavnih, a pogosto napačno razumljenih merskih veličin.
V laboratoriju izvajamo kalibracije na področju uteži, s pomočjo gravimetrične metode pa tudi na področju volumna in gostote. Laboratorijski prostori so grajeni po najsodobnejših smernicah, so vrhunsko klimatizirani in opremljeni s sodobno merilno opremo na visoki stopnji avtomatizacije.
Na področju volumetričnih naprav imamo več kot 30 letne izkušnje, pri čemer je osebje strokovno usposobljeno tudi za naravnavanje, vzdrževanje in popravilo vseh vrst pipet. Laboratorij ima pridobljeno akreditacijo vse od leta 1999.
Laboratorij LOTRIČ Meroslovja zagotavlja sledljivost kilograma vse do osnovne definicije. S kalibracijo in overitvami uteži in tehtnic zagotavljamo, da ima “vaš kilogram” enako maso kot “mednarodni kilogram”. S tem omogočamo skladnost meril, točnost proizvodnje, pošteno trgovanje, napredne raziskave, varnost prometa, itd.
Zaupanje v meritve pomeni zaupanje v rezultate. Ko tehtnica pokaže 1,000 kg, se zadaj skriva cela veriga strokovnih postopkov – poskrbimo, da je ta vrednost točna, ponovljiva in sledljiva.
Laboratorij vodi Miha Zakotnik, ki kot zanimivost izpostavi: ” Z našimi najnatančnejšimi tehtnicami lahko »začutimo« močne potrese, ki se zgodijo v oddaljenih krajih.”