Mol – osnovna enota mednarodnega sistema merskih enot SI za množino snovi
21. 05. 2025
Kratka zgodovina mola
Enota mol je bila kot sedma osnovna enota SI sistema uvedena leta 1971, sprva definirana kot količina snovi, ki vsebuje toliko delcev (atomov, molekul …), kolikor jih je v 12 gramih izotopa ogljika ¹²C. Leta 2019 pa je bila definicija posodobljena: danes je mol določen prek Avogadrove konstante (NA), ki znaša natančno 6,022 140 76 × 10²³ delcev.
Mol v Sloveniji
V Sloveniji za področje množine snovi skrbijo različne ustanove. Urad RS za meroslovje, Nacionalni inštitut za biologijo (NIB), Inštitut Jožef Stefan (IJS) in Znanstveno-raziskovalno središče Koper (ZRS) vzdržujejo nacionalne etalone in zagotavljajo sledljivost kemijskih meritev. NIB je nosilec nacionalnega etalona za področje množine snovi v hrani rastlinskega izvora.
Kje srečamo mol v vsakdanjem življenju?
Najpogosteje v kemiji – pri količinah reagentov v laboratorijih, pri izračunu koncentracij (mol/L), v medicini za merjenje sladkorja v krvi (mmol/L), pa tudi v atmosferi, ko govorimo o številčnosti molekul plinov.
Zanimivost: En mol vode zavzema približno 18 mL in vsebuje več molekul kot je zvezd v opaznem vesolju.
Kemijski laboratorij LOTRIČ Certificiranje
Pomemben del skupine LOTRIČ Metrology predstavlja tudi laboratorij za analizno kemijo hčerinskega podjetja LOTRIČ Certificiranje. Poleg vsakodnevnih analiz se v njem določa elementarna sestava kovin in preverja odpornost materialov na kemikalije. Laboratorij vodi Polona Bečan, ki se je ekipi pridružila leta 2019. Delo v takšnem laboratoriju zahteva dobro razumevanje kemijskih reakcij, povezovanje teorije in prakse, natančnost in ročne spretnosti. Kot pravi Polona:
»Delo v kemiji je vedno zanimivo. Pogosto se srečujemo z novimi metodami, ki jih je treba preučiti in uspešno prenesti v prakso.«